DAO Maker Hakkında Başlangıç İçin Genel Bilgiler

hopelives
11 min readFeb 14, 2021

--

Arkadaşlar merhabalar. Aramıza katılan pek çok yeni arkadaşımız için DAO Maker’ı genel olarak tanıtacak ve başlamalarına yardımcı olacak bu yazıyı hazırlamaya karar verdim. Kısa ve öz, platforma giriş adına neler yapılması gerektiğini ve ne faydalar getireceğini öğrenebileceğinizi umuyorum.

Haydi başlayalım!

DAO Maker nedir?

DAO MAker özü itibariyle bir SaaS firmasıdır. SaaS (Service as a Software — Hizmet olarak yazılım) demektir. Yani DAO Maker kendisiyle çalışmak isteyen projelere başta sosyal madencilik (social mining) yazılımı olmak üzere farklı yazılım türlerini servis eder. Tabii ki bunların içinde en önemlisi sosyal madencilik yazılım alt yapısıdır. Hemen bunu açıklayarak devam edelim.

1 Sosyal Madencilik

Birçok kişi sosyal madenciliği ödül avcılığıyla karışıtırıyor ancak bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Esas olarak sosyal madencilik, sosyal medya araçlarını kullanarak bir proje hakkında farkındalık oluşturmaktır denilebilir. Yani DAO Maker ile çalışma anlaşması olan projelerin sosyal madencilik işlemeleri aslında o projenin sağlam bir topluluk edinmesine imkan veren bir sistemdir. Topluluk oluşturulurken projenin topluluk üyelerince tanınması en önemli husustur. Katılımcılar projeyi en ince detayına kadar öğrenirler, sonrasında da tanıtılmasına katkı sağlarlar. Fayda olarak da projenin kendi tokeninden kazanırlar.

DAO Maker’ın sosyal madencilik için birlikte çalıştığı projeler arasında Avalanche (AVAX), Elrond (EGLD), LTO Network (LTO), Ferrum (FRM), Harmony (ONE), NEM (XEM), Orion Protocol (ORN), Injective Protocol (INJ), Open Predict (OPT), Cartesi (CTSI), 2key (2KEY) gibi projeler bulunmakta, ayrıca kendisi için de bir sosyal madencilik kısmı bulunmaktadır. Bu projelerin büyük çoğunluğunun Binance gibi en önde gelen borsada listelendiğini göz ardı etmeyin.

Sosyal madenciliğe nasıl başlarım, detayları nelerdir gibi sorular için DAO Maker Türkiye topluluğu yöneticilerinden Hüseyin beyin hazırladığı aşağıdaki makaleye bakarak başlayabilir, takıldığınız noktaları grupta sorabilirsiniz. Ayrıca kendisini takip ederseniz projeler hakkında yazdığı makaleler de yardımcı olacaktır.

Burada önemli detay, farklı sosyal madencilik projelerine katılabilirsiniz ve hemen hemen hepsinin sistemi benzerdir. Ancak ödül ödeme biçimleri, topluluk yönetimi gibi birçok husus farklılık gösterebilir. Ve her birine ayrı ayrı üye olmanız ve kanallarını takip etmeniz gerekmektedir. Ortak olan noktalar her proje için profiliniz eksiksiz doldurmanız, gerekli türde cüzdanı bağlamanız ve şartlarda varsa gereken miktarda proje tokenini/coinini tutmanız gerekliliğidir.

2 DYCO-SHO-rSHO

DAO Maker’ın iki farklı token satışı sistemi var. Bunlardan ilki DYCO (Dinamik Coin Teklifi). ICO ya da IEO gibi yatırımcıyı merkeze almayan fonlama sistemlerine karşı geliştirildi. Bu büyük olan organizasyon. Daha önce Orion Protocol ilk DYCO idi. Şimdi DAO token de DYCO şeklinde çıktı. Kısaca getirisi şudur: Token satışı için verdiğiniz paranın %65'ini 16 aylık bir zaman zarfında geri talep edebiliyorsunuz eğer fiyat belli bir seviyeye çıkamazsa. Örneğin tanesi 10 dolardan token aldınız, token fiyatı 5 dolar oldu ve artmayacağını düşünüyorsunuz. Paranızın %65'ini iade olarak alıp çıkabilirsiniz. Ya da token fiyatı gerçekten çok düşükse herhangi bir borsadan, örneğin 2 dolardan token alıp bunu DYCO fiyatından satma hakkınız var ki buna da mirror-flip deniyor. Zarardayken bile kar etme şansınız var yani. Tabii bunu diyorum ama DAO o kadar titiz ki ilk DYCO Orion 70x gördü, şu an da 190x civarlarında. DYCO’nun bir de toll-bridge uygulaması var. Normalde DYCO ile aldığınız tokenler en başta %20 ve sonraki 3'er aylık dönemlerde yine %20'şer şeklinde verilir. Yani kilit periyodu var. Ancak toll-bridge kullanarak kalan bütün tokenlerinizi en baştan talep edebilirsiniz fakat belli kısmını alabilirsiniz, geri kalanı yakılır. Örneğin bu DAO token DYCO’sunda ilk gün %60'ı yakılacak şekildeydi. Yani DYCO’ya girdiniz, 100 token aldınız, ilk gün 20'si size gönderilir. Sonraki üçer ay zarfında 20'şer tane gönderilir. En baştan hepsini isterseniz kalan 80 tokeninizin %40'ını alabilirsiniz. Yani 32 token elinize geçer, 48 tane yakılır. Toll-bridge için dikkat edilmesi gereken nokta zaman geçtikçe yakılan token oranı azalırken elinize geçen artar. DYCO ve toll-bridge sistemi için daha geniş bilgiye aşağıdaki makalelerden ulaşabilirsiniz.

Diğer satış sistemi SHO (Strong Holder Offering-Güçlü Holder Teklifi). SHO’lar da iki şekilde olabilir. İlki direk SHO. Token fiyatıyla ilgili ya da zarar-kar durumuyla ilgili bir uygulama içermez. Aldığınız tokenin fiyatı sizi bağlar, projeyi beğenirseniz girersiniz öteki türlü risk size ait demektir. Belli koşulları vardır ve bu koşullar değişkenlik göstermekle beraber bundan sonrasında belli oranda DAO token tutmak ilk koşul olacaktır, ne kadar çok tutarsanız şansınız da o kadar fazla olacaktır. Diğeri ise rSHO. Baştaki “r” harfi refundable, yani geri ödenebilir demek. Bu tabii ki çok daha avantajlı. Bu satış ile aldığınız token için ödediğiniz ücretin %20'si direk projeye gider. Geri kalanını yani %80'ini aynen DYCO’da olduğu gibi belli koşullar oluşmazsa iade talep edebilirsiniz.

Özellikle SHO katılımıyla alakalı çok soru geliyor. SHO katılımı için gereken DAO stake etme aşamaları ve diğer işlemler için aşağıdaki makaleleri mutlaka okuyun.

3 Trust Wallet’tan Metamask’a taşınmak

Bu aşamada çok soru geldiği için şunu da belirteyim. Trust Wallet hesabınızı Metamask’a taşıyabilirsiniz. Fakat bu noktada ufak bir hatırlatma yapayım. Kurulu Metamask’ınız varsa ve içinde farklı cüzdanlar mevcutsa doğrudan hesap eklemek biraz karmaşık. Fakat Metamask’ı ilk kez kuracaksanız doğrudan Trust Wallet hesabınızı kullanabilirsiniz. Bunun için;

1 Trust Wallet’ı açıp settings/ayarlar kısmına tıklıyoruz.

2 Yukarıda wallets/cüzdanlar kısmı var, oraya tıklıyoruz.

3 Aktarmak istediğimiz cüzdanın sağındaki 3 noktalı kısma basıyoruz. Şifre ya da parmak izi okutmanızı isteyebilir. Sonrasında karşımıza çıkan bölümden cüzdanın anahtar kelimelerini almamız gerekiyor. Toplam 12 kelimelik bir seri olacak, bunu güvenli bir yere not ediyoruz.

4 Kelimeleri aldıktan sonra Metamask eklentisini buradan tarayıcımıza kuruyoruz. İzlememiz gereken adımlar şöyle:

Kurduktan sonra gelen bu ekranla başlıyoruz. Başla/get started!

Import wallet/içe aktar kısmına tıklıyoruz.

Gelen ekrandaki uyarıyı kabul ediyoruz.

Yukarıdaki kısma, daha önce Trust Wallet’dan aldığımız 12 kelimeyi yapıştırıyoruz ve unutmayacağımız bir şifre belirliyoruz.

Bu ekran geldiğinde işlem tamam demektir.

Sonraki ekranda cüzdanımızı göryoruz. Farklı isim vererek karmaşayı engelleyebilirsiniz cüzdanınıza.

Not: Eğer halihazırda Metamask’ta cüzdanlarınız varsa Trust Wallet cüzdanı doğrudan taşımak biraz teferruatlı ve işi iyi bilmiyorsanız sıkıntılı olabilir. Dolayısıyla benim önerim ya sıfırdan Metamask’ı Trust Wallet kelimeleriyle kurup mevcut cüzdanları sonradan ekleyin ya da direk tokenleri Metamask’a yollayın. İkincisi masraflı biraz ama daha güvenli.

4 Gate.io Startup Satışları

Ön not: Gate turuna katılacaksanız önceden bilmenizde fayda var ki tek kopya gibi düşük miktarlar kilitlerseniz elinize geçen miktar çok çok az olacaktır. Benim tavsiyem bu işi detaylıca öğrenmeden kilitleme işine girmemeniz. Hord için detaylar geldikçe buraya ekleme yapacağım.

Son dönemde SHO’lar arasına 3. bir sistem olarak eklendi Gate.io satışları. Aslında toplam olarak son halka satış için ayrılan token miktarının belli oranı bu şekilde satılıyor. Sistem sabit kalır mı bilmiyorum ancak şu anda Gate.io üzerindeki startup satışları şu şekilde oluyor.

1 Proje burada satmak istediği token miktarını ve fiyatını belirtiyor. Satış fiyatı genelde SHO fiyatıyla aynı oluyor. Gate.io’nun startup kısmından projeyi buluyoruz.

2 Satılacak tokenin yaklaşık dolar karşılığı kadar DAO token belirli süre kilitlenerek sisteme dahil olunuyor.

3 Satış için belirlenen sürenin sonunda kilitlenen DAO miktarıyla satılacak token miktarı oranlanarak her DAO kilitleyen kişinin payına kaç token düşeceği belirleniyor.

4 Payınıza düşen token sayısı için gereken para token sayısı/token fiyatı ile belirlenip hesabınızda bulunması gereken USDG miktarından çekiliyor. Çok soru geldiği için bunu bir örnekle açıklayayım: Örneğin Aluna startup sırasında 100.000 dolarlık, yani satış fiyatı 0,1 dolar olduğu için toplam 1.000.000 tane ALN token satışa sundu. Buna karşılık olarak da o sırada 100.000 dolar eş değerde DAO’nun kilitlenmesi gerekiyordu ki bu da toplam 32.000 DAO ediyordu yaklaşık olarak. Yani 32.000 DAO kilitlendiği anda startup başarılı kabul edilecekti. Sizin kilitlediğiniz DAO miktarına göre kazanacağınız ALN miktarı ancak startup süresi bitiminde kilitlenen toplam DAO miktarına bağlıydı. Toplam kilitlenen DAO miktarı süre sonunda 1.750.000 idi. Satılacak toplam ALN miktarı sabit ve 1 milyon olduğu için bu da demektir ki 1.750.000 / 1.000.000 = her 1,75 DAO için 1 ALN alım hakkı kazanıldı. Kaç DAO kilitlediyseniz o oranda ALN miktarınızı hesaplayabilirsiniz. Bu her startup için farklı sayılarla işleyecek ancak temel mantığı aynı bir sistem.

Not: Gate borsası startup larında kopya kavramı vardır. Kilitleme yaparken kopya miktarını seçmenizi ister ve bunu bir kez yapabilirsiniz, buna dikkat. Hord için belirlenen 51 DAO = 1 kopya. Kilitlemek istediğiniz toplam DAO miktarını bu sayıya oranlayarak kopya miktarını belirleyebilirsiniz. Bir diğer konu da kilitleme yaparken borsanın kendi stabil coini olan USDG miktarını da ona göre belirlemeniz. Kilitleme yaptığınız esnadaki orana uygun miktarda USDG hesabınızda bulunmazsa zaten izin vermez sistem çünkü süre sonunda satın alacağınız tokenin ederini USDG olarak hesabınızdan çekecek. Ayrıca Hord için DAO’ların kilitli kalma süresi de 20 gün olarak belirtilmiş.

5 Daha sonra al-sat yapmak için tokenin borsada listelenmesini bekliyorsunuz. Genelde listelemeden kısa süre önce hesabınıza geçiyor tokenler.

Aluna start-up ı için yazılmış şu makale genel olarak fikir verecektir.

Aşağıdaki flood da işinize yarayabilir.

https://twitter.com/heymen33/status/1366406247331856388

Detaylar için mutlaka DAO Maker Medium hesabını ve Türkiye Medium’unu takip edip makaleleri okuyun. Soru olursa da mutlaka yardımcı olunur. Diğer önemli ürünlere de değinelim.

5 Çoklu Yatırım Platformu

DAO Maker, çoklu yatırım platformu kuruyor. Fiat ile girmek ve aşağıdaki yatırım araçlarından yararlanmak için tek bir ekosistem:

  • Token’lı Girişimler (Ventures)
  • Stake yapma ve farming — verim getirisi oluşturma
  • Bono-Senet girişimleri (Ventures)

Misyonumuz, kitlelere her tür girişim fırsatlarını sağlamaktır. Bu kritik öneme sahip servet yaratma kaynağı, birkaç ülke grubu için mevcut bir engeldir, ancak bunu herhangi bir ülkedeki herhangi bir hane halkına (Orta Gelirli bireysel Yatırımcı)sunmayı planlıyoruz.

Platformun ilk sürümü 25 Mart’ta yayınlanacak ve aşağıdakileri sağlayacak:
- Listelenen token’lar için indirimli satışlar (pazarlama ortaklarına ait)
- Ölçeklendirme: Aynı anda birden fazla SHO yapılabilecek
- Portföy gösterge tablosu (katılım, hak sahipliği, talep edilebilir vb.)
- Diğer projeler için beyaz etiketliler ve toll bridge’ler
- Private Satış Turları, DYCO’lar, SHO’lar ve son olarak Venture Bonds için eşzamanlı destek.

Ödül Havuzu

DAO token tutanların ve stake edenlerin, proje ödül havuzuna katılan projelerin tokenleriyle ödüllendirileceği bir sistemdir. DAO Maker’ın oluşturmaya çalıştığı topluluk temelli ekosistemin genişlemesine en büyük katkıyı sağlaması beklenen model ödül havuzu olacaktır.

Detaylar için aşağıdaki makaleyi okuyun.

💎 Token Ekonomisi 💎

✅ Toplam arz (dinamik): 234M (maks. geri ödeme) ile 312M
✅ Başlangıç dolaşım arzı: 16,400,000 DAO
✏️ Akıllı kontrat adresi: 0x0f51bb10119727a7e5ea3538074fb341f56b09ad

💰 Token payları 💰

✅ Satış: 78,000,000 (25%)
✅ Takım: 62,400,000 (20%)
✅ DAO tarafından idare edilen vakıflar: 31,200,000 (10%)
✅ Eko (topluluk) büyüme: 28,080,000 (9%)
✅ Müşteri teşvik: 31,200,000 (10%)
✅ Danışmanlar & gelecek takım: 15,600,000 (5%)
✅ Birleşme & edinme: 43,680,000 (14%)
✅ Vakıf: 21,840,000 (7%)

📦 Token Salınımı 📦

🧭 Halka açık satış (SHO): TGE’de tamamen kilitsiz (Token Generation Event)
🧭 Özel satış: TGE’de 20%, sonrasında 3 ayda bir 20% + Toll Bridge.
🧭 Takım: 1,5 yıl kilitli, sonrasında 3 ayda bir %12,5.
🧭 Danışmanlar: 1,5 yıl kilitli, sonrasında 3 ayda bir %12,5.
🧭 Vakıf: 2 yıl kilitli, sonrasında 3 ayda bir %14,28.
🧭 Birleşme & edinme: %5 kilitsiz, takip eden 3 çeyrekte (15 ay) kilitli, sonrasında %10, sonrasında yıllık %28,3.
🧭 Müşteri teşvik: 3 ay kilitli, sonrasında sadece platform kullanımıyla açılacak.
🧭 DAO-Managed Foundation: 12 ay sonra %3, sonrasında 4 çeyrek %5, 4 çeyrek %8 ve 4 çeyrek %9.
🧭 Eko (topluluk) büyüme teşviki: 12 ay sonra %7,5, sonrasında her ay %2,5.

⛓⛏⌛️🦾🚀

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

1 Bu proje Maker DAO mu?

C. Alakası yok. Maker DAO eski bir DeFi projesidir ve tokeni MKR’dir. DAO Maker’ı ise yeterince tanıttım sanırım.

2 DAO token nereden alabilirim?

C. An itibariyle KuCoin de DAO-USDT ve Gate.io’da DAO-BTC ve DAO-USDT çiftleriyle işlem görmekte. Son listelemeler Bibox ve Coinsbit üzerinde de artık al-sat yapmaya imkan veriyor. Ayrıca Uniswap’ta da işlem görmektedir.

3 DAO fiyatı ne olur?

C. Ne kadar yeni olursanız olun piyasada, kanala gelip fiyat sormanın hiçbir mantığı yok. Zira kimse bilemez. Kendi araştırmanızı yapın, öğrenmeye çalışın. Yoksa birileri size balık verirse ne yediğinizi asla bilemeyeceğiniz gibi zehirleme ihtimali de epey yüksektir, benden söylemesi. :)

4 DAO token alımı için ne önerirsiniz?

C. DAO token şu an KuCoin, Gate.io ve Uniswap’ta resmi olarak listeli. Eğer SHO’lara katılmak ve diğer avantajlardan faydalanmak isterseniz herhangi bir merkezi borsadan alıp atmanız daha iyi olabilir şu an için zira Uniswap’ta swap ücretleri felaket durumda. Örneğin elinizdeki ETH ya da başka tokeni DAO’ya çevirmek isterseniz 40-50 dolar civarı ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Dikkatli olun.

5 Bunlar hep BOT’ların oyunu mu?

C. Fiyat muhabbeti pek sevmem fakat ısrarla görüyorum ki bazı borsaları BOt kullanmakla suçlayan arkadaşlar var. Kısa ve öz, BOT kullanılmayan borsa yoktur!

6 Genel olarak ne yapmalıyım?

C. Bana kalırsa en önemlisi öğrenmek, gerisi kendiliğinden gelir. Kaliteli projelerle çalışan DAO Maker ekosistemini öğrenerek başlayabilirsiniz.

Not: Takıldığınız noktalarda bilgi almak ya da soru sormak için mutlaka DAO Maker Türkiye ve Global Telegram Kanallarına üye olun. Projenin tüm yeniliklerinden haberdar olmak için anons kanalına da üye olup bildirimleri açmayı unutmayın.

hopelivescr- DAOMaker Topluluk Üyesi

--

--