Kısa ve Öz: SHO

✅SHO nedir?

SHO, DAO Maker platformunun titizlikle seçtiği, piyasaya yeni girecek projelerin tokenlerinin en son halka açık satışına verilen özel isimdir. Strong Holder Offering (Güçlü Tutucu Teklifi) demektir ve gerçekten DAO token ve ürünlerini hodl etmek isteyen yatırımcıya bu satışı gerçekleştirmeyi amaçlar.

✅SHO’ya neden katılmalıyım?

Çünkü SHO’lar sonunda bu kaliteli ve yeni çıkacak, düşük market payı olan ama potansiyeli yüksek projelerin tokenlerini satış fiyatından alma şansınız olur.

✅Yeni projenin tokenini almanın ne faydası var?

Yatırdığınız makul miktarı katlama şansınız var. Genelde SHO kazananlara 500 dolarlık alım hakkı verilir. Önceki SHO’lara katılanlar için 500 dolarlık alım kaç dolar kazandırdı derseniz;

-Open Predict (ilk SHO) 60 bin dolar

-Seascape 25 bin dolar

-Yield 18 bin dolar

-Alına 10 bin dolar

ve tabii ki Alice 240 bin dolar.

Bunlar zirve noktaları olsa da gene de bir fikir verir sanırım. Örneğin Alice’i zirvede satmayanlar bile şu an 100 bin dolar civarına satabilir. Ayrıca SHO’ların hemen hepsinin bir şekilde kazandırdığını belirteyim. Önceki SHO’larla ve ne kadar kazandırdıklarıyla ilgili şuradan bilgi alabilirsiniz:

✅SHO’ya katılma koşulu nedir?

Şu sıralarda üç farklı sistem var.

 • İlki topluluk turu. Herkese açık bu tur ve kazananlara kişi başı 100$’lık alım hakkı veriyor. Tek yapmaız gereken SHO açıklandığında topluluk turu için verilen formu doldurmak ve bu sırada Twitter, Telegram takibi gibi gerekli ufak görevleri yapmak. Bu turun katılımı için gereken form her SHO açıklandığında katılımcılarla paylaşılır. Her SHO’da olmayabilir topluluk turu olmayabilir. DAO stake şartı yoktur!
 • Esas büyük katılımlı kısım merit turu. Merit rurunda iki farklı sistem mevcut. Normal SHO’lar son satış için yapılıyor ve ayrıca seed SHO adı verilen ve daha ucuza daha fazla miktarda alınabilen bir sistem de mevcut. Aradaki fark seed SHO’larda token dağıtımının genellikle süreye yayılması, yani tokenlerin belli kısmı belli aralıklarla dağıtılırken geri kalanının kilitli olması. Normal SHO’lardaysa çoğunlukla kilitsiz ya da kilit oranı çok daha makul seçenekler oluyor.

Katılım için ve katılım miktarlarını görmek adına ilgili SHO’nun makalesini incelemeniz gerekmekte. SHO ya da seed SHO için stake edilmesi gereken DAO mikatı da ilgili makalede belirtilir.

✅Nasıl stake yaparım?

Detaylar aşağıdaki makalede mevcut:

‼️Not: Merit ve seed turları için DAO stake etmenin belli kuralları var. DAO tokenleri vault üzerinden stake ettiğiniz andan itibaren hemen staketen çıkabilirsiniz. Ancak tokenleri hemen isterseniz %10 kesintili çıkarsınız, o kısım yanar. Ya da 10 gün soğuma/cooling süresini beklersiniz ve ceza ödemeden çıkarsınız. Bu 10 gün bekleme süresi her durumda geçerlidir, bunu unutmayın. Eğer SHO çekilişine katılmak istiyorsunuz ama hemen sonrasında çıkmak niyetiniz varsa SHO çekiliş sonuçlarını beklemenizi öneririm. Sonuçlar gelmeden unstake yaparsanız biletler atandıktan sonra cüzdanınızı tarayacak olan yazılım stake edilmiş DAO’ları göremez ve SHO katılımınız yanabilir.

✅SHO’ya nasıl katılırım?

‼️Ön not: Lütfen işlemlere başlamadan önce tarayıcınızın çerezlerini ve ön belleği temizleyin. Site yeni olduğu için bu işlem ilk defa girecekler için gereklidir. Sayfayla ilgili sıkıntı yaşarsanız sayfa önünüzde açıkken CTRL ve F5 tuşlarına aynı anda basarak ön belleği kısaca temizleyebilirsiniz!

Platformla ilgili işlemleri telefondan yapmaya çalışıyorsanız Metamask uygulamasının içindeki tarayıcı/browser ile denemeniz gerekir. Bu sırada Metamask’ta doğru cüzdanın seçili olması da şarttır. Genel olarak telefonla yapılan işlemler sıkıntılı olabilir ancak denemek isterseniz bu şekilde ilerleyiniz.

Ayrıca tüm işlemler için mutlaka projenin zaman çizelgesini öğrenin ve ona göre işlemlerin yapılacağını unutmayın!

‼️Hatırlatma: SHO’ların zaman çizelgeleri birbiriyle kesişse bile birisine başvurup kazanamayan kişiler sonrakine başvuracak zaman sahip olacaktır. Bu konuda platform haberlerini takip etmeyi unutmayın!

SHO katılımı için artık DAO Pad kullanılıyor. Ve öncesinde gerekli miktarda DAO tokeni stake etmeniz şart.

Adım adım gidelim:

1 İlk olarak https://daomaker.com/ adresine giderek bir üyelik almamız gerekiyor. Tercihen Google adresi ile giriş yapmanızı öneririm.

2 Üyelik işlemi sonrası katılımı gerçekleştireceğiniz ve stake işlemi için kullandığınız cüzdanınızı Metamask ile platforma bağlamanız gerekli.

3 Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra KYC yani kimlik bildirim yapmalısınız. Bu işlem pasaport ya da yeni kimlik ile ve üzerinden adınızı ve adresinizi gösterir bir belge (fatura, dekont vs) ile gerçekleştiriliyor ve kısa süren bir işlem. Kimliğinizin ön ya da arka fotosu, veya pasaport fotosu ile faturanın da mümkünse fotosunu kullanmanızı öneririm.

4 Bu işlemler tamamlandıktan sonra portfolio bölümünden DAO puanlarınızı görebilirsiniz.

5 SHO katılımı için, o an katılım gerçekleştireceğiniz bir ya da birden fazla SHO varsa alım miktarına yetecek kadar USDC’yi önceden platforma ön yükleme yapmanız gerekmekte. Böylelikle kazandığınız zaman zamana karşı yarışma gerekliliği ortadan kalkmış olacak ve kazanırsanız sistem USDC’leri otomatik olarak çekecektir.

 • Burada bir paragraf açıp USDC yükleme işlemini de anlatmak istiyorum. Metamask ile yapıyoruz işlemi. Fon ekle diyoruz.
 • Açılan pencerede eklemek istediğimiz miktarı seçip onaylıyoruz.
 • Çıkan Metamask uyarısında işlemi hızlı yapmanızı öneririm. Bunun için edit kısmına tıklıyoruz.
 • Çıkan kısımdan hızlıyı seçip kaydet diyoruz.
 • Daha sonra işlemi onaylıyoruz.
 • Onaylanması için bu ekranda bekliyoruz. Daha sonra ikinci bir onay gelecek.
 • İkinci onayı da aynı şekilde edit kısmından hızlı yapmanızı öneririm. Sonrasında onaylıyoruz.
 • İşlem tamamlanınca deposit ettiğimiz para görünüyor.

6 Sonrasında ekstra stake işlemi, unstake yapmak isterseniz ya da stake halindeki tokenleri görmek isterseniz vault kısmını kullanabilirsiniz.

✅KYC, USDC ön yükleme tamam, sonra ne yapmalıyım?

Öncelikle sistemde, portfolio bölümü altında ön yüklenmiş USDC’ler ve stake ya da LP edilmiş DAO tokenlerinize karşılık gelen power/güç puanı göreceksiniz.

Stake edilmiş 1 DAO = 1 DAO gücü

LP edilmiş 1 DAO = 3 DAO gücü

Katılmak istediğiniz SHO kaç DAO gücü gerektiriyorsa minimum olarak, onu seçerek ya da daha fazla şans için daha fazla güç kullanarak katılım yapabilirsiniz. Örneğin Alphr SHO’su için minimum 500 DAO gücü gerekli fakat siz şansınızı arttırmak isterseniz belirlenen bölümlere göre daha fazla güç kullanabilirsiniz. Ya da diğer SHO’larda kullanmak için gücün istediğiniz kadarlık kısmını kullanır, geri kalanını diğer SHO’lar için saklayabilirsiniz. Burada önemli nokta şudur: SHO katılımı için kullandığınız güç, eğer kazanırsanız mevcut gücünüzden düşülür ve 15 günlük soğuma süresine girer. 15 gün sonra tekrar size iade edilir. Kazanamazsanız zaten hemen iade edilecek ve diğer SHO’larda kullanabileceksiniz. Dikkat edilmesi gereken kısım aynı anda kaç SHO’ya katılmak istediğinizi belirleyip güç kullanımını ona göre yapmak.

SHO’lardaki şansınızı aşağıdaki dilimlere bakarak anlayabilirsiniz:

 • Dilim 1: 500–999 DAO gücü
 • Dilim 2: 1,000–1,999 DAO gücü
 • Dilim 3: 2,000–3,999 DAO gücü
 • Dilim 4: 4,000–9,999 DAO gücü
 • Dilim 5: 10,000+DAO gücü

Buna karar verdikten sonra ilgili SHO’nun ana sayfadaki bölümünden katılımı gerçekleştirebilirsiniz.

Şu an aktif olan Alphr için yönerge:

Bu yönerge diğer SHO’lar için aynı şekilde gerçekleştirilecek olan işlemleri görmeniz için hazırlandı! Alphr sonrası diğer SHO’larda da benzer şekilde katılım sağlanacak!

1 Önce ilgili SHO’nun DAO Pad üzerindeki sayfasına gidiyoruz ve research and participate kısmına tıklıyoruz.

2 Daha sonra karşımıza çıkan ekranda tüm maddeler yeşil tickli ise participate kısmına tıklıyoruz.

3 Sonraki aşamada cüzdanımız taranıyor.

4 Ve en son bölümde katılım için kullanacağımız DAO gücü miktarını seçerek continue participation diyoruz.

Tekrar hatırlatayım, kullanmak istediğiniz DAO gücünü önceden belirlemeniz lehinize olur. Ancak unutmayın ne kadar DAO gücü o kadar şans.

‼️Önemli: Eğer elinizde 1000'in altında stake edilmiş DAO varsa tek SHO’ya başvurabilirsiniz. Kazanırsanız DAO gücünüz 15 gün kilitlenir ve 15 gün sonraki bir SHO’ya tekrar katılabilirsiniz. Kazanamazsanız DAO gücünüz hemen iade edilir ve sıradaki SHO’ya katılabilirsiniz. Elinizde 1000 ve daha fazla DAO varsa DAO gücünüzü bölerek birden fazla SHO’ya katılabilir ya da tamamını kullanıp tek SHO için şansınızı arttırabilirsiniz. Burada tercih tamamen size ait ve projeleri araştırarak ne yapacağınıza karar vermeniz önemli!

‼️Not: Tüm işlemler için Metamask uygulaması gerekir. PC’den kullandığınız tarayıcıya uygun eklenti olarak yüklemelisiniz. Metamask kurulumu ile ilgili detaylar aşağıda:

‼️Not: Metamask bağlama işlemi mobil cihazlardan da yapılabiliyor ancak şu an tam olarak çalışmaya bilir. Bunun için Metamask içindeki tarayıcıyı kullanarak DAO Pad’e giriş yapabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse aşağıdaki yöntemi de deneyebilirsiniz ancak yüzde yüz çalışacağının garantisi yok şu an.

Mobil tarayıcı üzerinden Metamask’ı DAO Pad’e bağlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz ancak kullanımdan doğacak herhangi bir sıkıntı için sorumluluk sizin:

‼️Not: Unutmayın, Metamask’da yapacağınız her işlem için ücret (fee) ödemeniz gerekir. Şu sıralar Ethereum ağı bu konuda çok sıkıntılı. Cüzdanda en az 100$’lık ETH olmasını öneririm.

✅SHO ya da Topluluk Turu Kazanırsam Ne Yapmalıyım?

An itibariyle tüm şartları gerçekleştirip yeterli USDC ön yüklemesiyle katıldıysanız hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Kazandıktan sonra sistem gerekli USDC’yi otomatik olarak çekecek ve tokenlerinizi günü geldiğinde size gönderecek yada claim etmeniz için yönlendirecektir. Bu işlemler akıllı kontratlar yardımıyla gerçekleştirilmektedir ve insan faktörü yoktur.

‼️Not: SHO ile ilgili kazanma kaybetme durumu, token dağıtım oranları, token fiyatı ya da başvuru saat vs konular için izlemeniz gereken yol aşağıdaki gibidir. Ana sayfadan SHO projesinin araştırma kısmından ilerleyerek her detaya ulaşabilirsiniz. Ayrıca 2. resimdeki ikonlara tıklayarak projenin Telegram, Twitter hesapları ile web sitesine erişebilirsiniz.

✅Stake halinden çıkmak için ne yapmalıyım?

Stake den çıkmak için unstake butonuna tıkladığınızda karşınıza şöyle bir bölüm çıkar:

“Confirm/onayla” yazılı mavi butona tıklarsanız Metamask üzerinden unstake işlemini başlatmanız gerekir. Bunun için de fee ödeyeceğinizi unutmayın. Unstake işlemi tamamlanınca şu sayfa çıkar:

Sonra da gördüğünüz geri sayım başlar. Eğer %10 yakmayı kabul edip hemen çıkmak isterseniz sağdaki “Instant unstake” yazan butona tıklamanız gerekir. Stake den çıkarsanız cooling periyodunda bile olsanız SHO’lara katılamaz, ödül kazanamazsınız, unutmayın. 10 gün süresi dolduğunda instant unstake kısmına basarak tokenleri cezasız alabilirsiniz. Bunun için fee ödemesi olduğunu unutmayın.

‼️Not: Bu konuda herhangi bir mağduriyet olmaması açısından 10 günden biraz daha fazla beklemenizi ve etherscan üzerinden işlem yaptığınız anı da bilmenizi öneririm. Sistemdeki sayaçta oluşabilecek bir aksaklık (tarayıcı önbelleği vs gibi hatalardan) erken çıkmanıza ve ceza ödemenize yol açabilir.

✅DAO nereden alabilirim?

Öncelikle DAO Pad üzerinden de DAO token alabilirsiniz. Bunun için şu linki takip edin: https://learn.daomaker.com/buy

Ayrıca DAO token birçok borsada listeli. Uniswap’tan da alabilirsiniz Metamask cüzdanınızı bağlayarak fakat pahalıya patlar şu an. En kolayı KuCoin zira Gate borsası KYC olmadan DAO çekmenize izin vermez. Benim yeterince ETH’im var derseniz Uniswap pratik olabilir ama tek işlem için 50$’ı gözden çıkarmanız gerekir.

Tüm listeleyen borsa bilgisi için: https://www.coingecko.com/en/coins/dao-maker

✅DAO’ları Metamask’a nasıl yollarım?

Metamask cüzdanınızın sadece tek adresi var. Tüm ETH tabanlı, yani ERC-20 tokenleri bu adrese gönderiyorsunuz. DAO da bir ERC-20 token olduğu için adresinize yollamanız yeterli Metamask’a almak için.

✅DAO’ları Metamask’a yolladım ama göremiyorum?

Metamask’ta her token baştan tanımlı olmuyor. DAO tokeni görmek için

0x0f51bb10119727a7e5ea3538074fb341f56b09ad

Bu kontrat numarasını özel jeton ekle kısmından ekleyerek tanıtmanız lazım. Özel jeton ekleme kısmı da mevcut jetonlerın listesinin en altında. Aşağıdaki yönerge ile her tokeni Metamask’a ekleyebilirsiniz.

⭐️KISACA:

1En az 500 DAO tokeni Metamask cüzdanına at. (Sayı her SHO için farklı olabilir ama genelde 500 alt limit)

2 DAO Pad üzerinden üyelik al, cüzdanı bağla, KYC yap, vault kısmından DAO’ları stake et.

3 Platform üzerinden katılmak istediğin SHO’yu bul, istediğin miktar DAO gücünü ayarla ve katılımını gerçekleştir.

4 Eğer kazanamazsan DAO gücü ve USDC iade olur, hemen sonraki SHO’ya da aynı şekilde katılabilirsin!

Herkese bol şans!

hopelivescr — DAO Maker Topluluk Üyesi

--

--

Love podcasts or audiobooks? Learn on the go with our new app.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store